Słoweńskie praktyki zawodowe klasy III AA

Projekt pt. "Europejskie staże toruńskich techników kluczem do innowacyjnej gospodarki naturalnymi zasobami przyrody” o numerze 2017-1-PL01-KA102-036257 w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój POWER współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem projektu jest nauka poprzez pracę, obserwację i dokumentację podczas  praktyk zawodowych dla kierunku technik architektury krajobrazu w GRM Novo Mesto Center Biotehnike in Turizma w Novo Mesto w Słowenii w terminie 7.05.2018 – 25.05.2018 r.

15 uczniów klasy III AA wróciło już z trzytygodniowych praktyk zagranicznych w Słowenii.

 

  

Program praktyk obejmował następujące zadania: sadzenie roślin jednorocznych, pielęgnację roślin w ogrodzie miododajnym, pielęgnację roślin balkonowych, planowanie i sadzenie roślin w pojemnikach kwiatowych, przycinanie krzewów, zagospodarowanie terenów zalesionych, pielęgnację i sadzenie roślin na terenie szkolnym, na skarpie, kompozycje kwiatowe, pielęgnację roślin wieloletnich, pielęgnację i sadzenie ziół, wycieczki edukacyjne - obserwację miejscowej roślinności, zajęcia w pracowni florystycznej, tworzenie kompozycji na uroczystość ślubną, wyrabianie ceramiki z motywami roślinnymi.

 

Grupa miała nie tylko niepowtarzalną okazję zapoznać się z funkcjonowaniem i działalnością szkoły GRM  Novo Mesto Center Biotehnike in Turizma, czy nabyć nowe kompetencje w swoim przyszłym zawodzie architekta krajobrazu i umiejętności językowe, ale również mogła poznać kulturę tego małego lecz pięknego państwa. Program kulturowy obejmował:

- zwiedzanie zamku, jeziora i wyspy Bled,

- przejście wąwozem Vintgar,

- wyprawy po Triglavskim Parku Narodowym w Alpach,

- zwiedzanie miast: Piran na Adriatykiem, Novo mesto,

- zwiedzanie jaskiń – Skocjanske jame,

- zwiedzanie ogrodu kaktusowego,

- ścieżki edukacyjne - Gorjanci, Divji Potok ĆRMOŚNJICE.

Największym wyzwaniem okazała się wyprawa na góręBlegoš (1562 m n.p.m.). Na początku perspektywa zdobycia szczytu wydawała się niemożliwa. Większość uczniów nie chodziła lub nawet nie widziała tak wysokich gór, jakimi są Alpy, nie byli oni też przygotowani kondycyjnie. Okazało się, że wszyscy byli pod dobrą opieką zarówno wprawionych nauczycieli słoweńskich, jak i przewodnika. Niesamowite widoki, miejscowa alpejska przyroda wynagrodziła wszystkim trud wspinaczki.

 

Uczniowie klasy III AA zaliczyli praktyki pomyślnie, wszyscy z rewelacyjnymi ocenami w dzienniczkach i niezapomnianymi wrażeniami uwiecznionymi na zdjęciach!!!

Z niecierpliwością wyczekujemy następnego wyjazdu kolejnej grupy za rok!