Projekty "Szkoła Przyjazna Żywieniu i Aktywności Fizycznej" oraz "Program Promocji Zdrowia wśród Torunskiej Młodzieży"

Począwszy od września 2013 roku, przez dwa kolejne lata, będziemy starali się o uzyskanie certyfikatu „SZKOŁA PRZYJAZNA ŻYWIENIU I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ”, w ramach Projektu KIK/34, zadanie 2.

Równocześnie, włączamy się w projekt: „PROGRAM PROMOCJI ZDROWIA WŚRÓD TORUŃSKIEJ MŁODZIEŻY”, wokresie od października 2013 r. do czerwca 2014 r.

 

INFORMACJA O NOWYCH PROJEKTACH REALIZOWANYCH

W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

 

Począwszy od września 2013 roku, przez dwa kolejne lata, będziemy starali się o uzyskanie certyfikatu „SZKOŁA PRZYJAZNA ŻYWIENIU I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ”, w ramach Projektu KIK/34, zadanie 2 „Edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej w szkołach, oraz ocena wpływu tej edukacji na sposób żywienia, stan odżywiania, aktywność fizyczną i poziom wiedzy dzieci i młodzieży” i „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach programu współpracy z nowymi członkami Unii Europejskiej. Zajęcia realizowane w ramach projektu, mają na celu dostarczenie informacji uczniom i rodzicom z zakresu racjonalnego odżywiania się, wpływu sposobu żywienia i trybu życia na stan zdrowia, zapobieganie zaburzeniom odżywiania i chorobom przewlekłym. Poprzez różnorodne działania, będziemy starali się zachęcać naszych uczniów do wzmożonej aktywności fizycznej, ograniczenia czasu spędzanego przed ekranem komputera czy telewizora i do świadomego i właściwego komponowania posiłków, ze szczególnym uwzględnieniem śniadania spożywanego w szkole.

Nieodłącznym elementem edukacji żywieniowej dzieci jest współpraca z rodzicami. Bez ich wsparcia, nasze działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Będziemy zachęcać rodziców do włączenia się w projekt i organizować edukację promującą zasady programu.

 

Równocześnie, włączamy się w projekt:

„PROGRAM PROMOCJI ZDROWIA WŚRÓD TORUŃSKIEJ MŁODZIEŻY”, wokresie od października 2013r. do czerwca 2014r.


1. Cele szczegółowe programu:
1) Kształtowanie i zmiana nawyków, zachowań żywieniowych, przede wszystkim poprzez zmniejszenie spożycia tłuszczów zwierzęcych oraz węglowodanów prostych, a zwiększenie spożycia produktów zbożowych, warzyw i owoców, mleka i serów o niskiej zawartości tłuszczu;
·        kształtowanie umiejętności wyboru wartościowych produktów spożywczych;
·        umiejętność odczytywania przez dzieci i młodzież etykiet oraz znajomość sposobów znakowania żywności;
2)  Zmniejszenie rozpowszechniania palenia tytoniu;
·        pogłębienie wiedzy nt. szkodliwości palenia i chorób odtytoniowych;
·        wykształcenie wśród dzieci i młodzieży umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni przy nich palą papierosy;
3) Zwiększenie wiedzy i świadomości nt. skutków używania alkoholu i narkotyków przez młodzież;
4)  Poszerzenie wiedzy uczniów na temat HIV/AIDS (źródła zakażenia, drogi zakażenia);
·        promowanie profilaktyki HIV;
·        obalenie mitów związanych z HIV;
·        promowanie postawy akceptacji i tolerancji wobec osób zarażonych wirusem HIV i chorych na AIDS;
5)  Pogłębienie wiedzy nt. skutków używania alkoholu i narkotyków przez młodzież;
6)  Zmniejszenie narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia;
7) Rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów życiowych oraz korzystania z pomocy osób i instytucji;
8)   Promowanie wśród dzieci i młodzieży aktywności fizycznej

 

W ramach tego projektu, będą nas odwiedzały edukatorki – wykwalifikowane pielęgniarki, które przeprowadzą badania mające na celu zakwalifikowanie uczniów do grup dyspanseryjnych a także zrealizują tematy z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki wymienione wyżej. Zajęcia będą trwały do końca roku szkolnego w wymiarze 20 godzin miesięcznie.

Cele wymienionych powyżej projektów, są spójne z założeniami zawartymi w Szkolnym Programie Profilaktyki i Szkolnym Programie Wychowawczym.

                                                                          

pedagog – Anna Kolas