Kontakt

87-100 Toruń ul. Batorego 43/49
tel. 56 623 13 38

sekretariat@zsis.edu.pl

Kalendarium

Niedziela, 2020-05-31

Imieniny: Anieli, Feliksa

Drzwi Otwarte Wydziału Nauk Historycznych UMK 21-22.03.2017 r.

W dniach 21 i 22 marca wybrani uczniowie z klas I AA i II AA mogli uczestniczyć wraz z nauczycielką bibliotekarką w Drzwiach Otwartych Wydziału Nauk Historycznych UMK i wysłuchać dwóch wykładów: dr Natalii Pamuły – Cieślak „Wujek Google i ciocia Wikipedia, czyli o pułapkach sieci słów kilka” oraz dr Anety Niewęgłowskiej „Emancypacja kobiet w dziewiętnastowiecznej Europie”.

 

Oto czego mogliśmy się dowiedzieć:

  • Dzisiejsze media i Internet charakteryzują się szybkością przepływu, zmiennością i nadmiarowością informacji. Warto znać mechanizmy działania najpopularniejszych w Internecie źródeł czy narzędzi informacji po to, by z nich sprawnie korzystać, a także zdawać sobie sprawę z pułapek, w które złapać się może każdy użytkownik. Google, Wikipedia, media społecznościowe to obszary Sieci, które nie są obce jej użytkownikom – pytanie jak dobrze je znamy? Czy można zautomatyzować czyjąś tożsamość? Czy Wikipedia to encyklopedia? Czy Google myśli za nas? A także dlaczego siedzimy we własnych bąbelkach i jak się z nich wydostać?
  • Emancypacja, feminizm to hasła, które jak widać, do dziś w wielu z nas budzą emocje. Celem wykładu było przybliżenie słuchaczom początków ruchu emancypacji kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki tzw. kwestii kobiecej na ziemiach polskich w dziewiętnastym stuleciu. Aktywność kobiet, mająca swoje odbicie w licznie zakładanych organizacjach, doprowadziła do równouprawnienia zarówno w sferze edukacyjnej, zawodowej, jak i prawnej. Zostaliśmy zapoznani z sylwetkami głównych działaczek emancypacyjnych, ich inicjatywą, jak i reakcjami społecznymi na powyższe działania. Chronologicznie wykład obejmował czasy od rewolucji francuskiej do wybuchu I wojny światowej. Jak widać, po otaczającej nas rzeczywistości, dorobek ruchu społecznego nie zawsze przyjął się mentalnie nawet dwa wieki później.

 

Nauczycielka Bibliotekarka

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie